Fotografie mýdlových ořechů

MÝDLOVÉ OŘECHY – GreenScan návod

V Nepálu a v Indii se slupky z mýdlových ořechů využívají stovky let jako rostlinný prací, čistící prostředek nebo tělové mýdlo a šampon. Jsou velmi šetrné k životnímu prostředí i k lidské pokožce. Mýdlové ořechy neobsahují žádné ropné látky, chlor ani syntetické parfémy či konzervanty. Jsou vhodné pro alergiky, citlivou a ekzematickou pokožku.

Po použití je lze hodit jako hnojivo do záhonků, kompostů nebo volně do přírody a komunálního odpadu, protože je 100% biologicky rozložitelný.

Využití mýdlových ořechů je jak ekologické, tak i ekonomické. Odvar z mýdlových ořechů můžeme využít i jako uklidňující přípravek do koupele pro naše nejmenší a jejich citlivou pokožku. Vhodný je i na koupel pro naše zvířecí mazlíčky.

Použití mýdlových ořechů

Prací prostředek

Praní s mýdlovými ořechy je snadné a hodí se na všechny druhy prádla (vlna, dětské oblečení, hedvábí, bavlna atd.) 0,5 kg těchto pracích ořechů při praní 2x týdně (2 osoby) vydrží cca 10 měsíců. Mýdlové ořechy se dají znovu použít i několikrát do té doby než ztratí lesk.

Návod na použití:

Mýdlové ořechy můžete hodit přímo do bubnu pračky, ale je možné, že se rozpadnou na několik kusů, nebo můžete 4 ks mýdlových ořechů dát do bavlněného pytlíku, který je přiložen k velkému balení. Poté hodit zavázaný pytlík do pračky a prát jak jste zvyklí.

G-tip: rozpůlit ořechy ať se aktivní látka saponin lépe uvolní. Pokud perete na nízkou teplotu 30°C, je lepší si udělat tekutý prací prostředek, protože saponin z mýdlových ořechů se lépe uvolňuje při vyšší teplotě.

G-tip: Při praní bílého prádla doporučujeme přidat pár lžic sody na praní popř. podobného prostředku. Pro bělící efekt a dezinfekci je dobré prát na 60°C a více.

G-tip: Při praní barevného/tmavého prádla doporučujeme přilít 1-2 dl octu, pro zafixování barvy a odstranění vodního kamene.

*Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

Tekutý prací prostředek

Návod na přípravu tekutého prostředku z mýdlových ořechů

Fotografie mýdlové ořechy v hrnci
Připravte si tekutý prací prostředek z mýdlových ořechů.

Hrnec, voda, 6 mýdlových ořechů

Do hrnce nalijeme 0,5 l vody (dva hrnky), dáme 6-7 ks mýdlových ořechů (nejlépe rozpůlených nebo rozdrcených) a vaříme na mírném ohni cca 20 minut, dokud se saponin neuvolní, a barva vody není žluto hnědá. Toto množství se zredukuje na cca 300 ml, ale to nevadí, protože získáme velmi koncentrovaný přípravek. Necháme vychladnout a poté můžeme scedit, přefiltrovat a tím odstraníme malé kousky, které mohou ucpat rozprašovač nebo nemusíme (pokud vám kousky nevadí) a nalijeme nejlépe do čisté skleněné lahve a uzavřeme. Jako nádobu na uchování výluhu z mýdlových ořechů využijte zavařovací sklenice, nebo sklenice od piva s keramickým uzávěrem a podobně, ale vždy čisté. Vaření mýdlových ořechů nemusí být pro všechny moc příjemné, někomu zapáchají. Při praní, mytí však tento charakteristický “zápach” úplně vymizí.

Dávkování:

Stačí 2 lžíce přidat přímo do bubnu pračky

Způsob skladování:

fotografie výluhu z mýdlových ořechů
Výluh z mýdlových ořechů

Výluh z mýdlových ořechů vydrží 3 dny. Při skladováni v lednici vydrží cca 1 měsíc, ale obecně je lepší si uvařit jednou za týden nový a využít ho kde se dá např. šampon, přípravek na mytí nádobí, přípravek na praní, dezinfekční přípravek nebo jako odstraňovač vodního kamene.

G-tip: přikápněte 10 kapek esenciálního oleje př. tea tree, levandule, citron, rozmarýn krásně přípravek provoní + mají dezinfekční účinek + slouží jako přírodní konzervant. S esenciálním olejem např. z rozmarýnu vydrží tento přípravek cca 7 dní mimo lednici a cca 2 měsíce v lednici.

G-tip: vyrobenou tekutou směs z vody a mýdlových ořechů lze také zamrazit. Nalijte vychladlou směs do formy na led a zmrazte. Stačí pak tuto kostku ledu hodit do kýblu s horkou vodou a vytřít, hodit do pračky a prát. Zase můžete přikápnout i esenciální olej.

Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

Šampon, mycí přípravek na tělo a vlasy

fotografie šamponu z mýdlových ořechů
Vyzkoušejte šampon z mýdlových ořechů

Stejný postup jako je u tekutého pracího přípravků využijeme i na přípravu šamponu a mycího přípravku na tělo. Přípravek nepění, ale jinak je jeho použití stejné jako u běžného šamponu.

G-tip: přikápněte pár kapek esenciálního oleje př. tea tree, levandule, rozmarýn krásně přípravek provoní.

Dávkování:

Dejte takové množství, jaké jste zvyklí dávat u normálního šamponu.

Výsledek: lesklé, pevné vlasy, pokožka není podrážděná, nevznikají lupy. Každý má jiné vlasy a pokožku, vyzkoušejte si sami, zda vám vyhovuje, či nikoliv.

Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

Mycí přípravek na nádobí a další plochy

Postup s vařením mýdlových ořechů je stejný, jako u tekutého pracího přípravku.  Mycí přípravek na nádobí můžeme použít na: nádobí všeho druhu a na skleněné, keramické, dřevěné, kovové povrchy.

G-tip: nalijte vzniklou tekutinu do nádoby s rozprašovačem a můžete používat jako čistič na různé plochy, tak jak jste zvyklí (nábytek, kuchyňská linka, hračky), protože tento prostředek je bez toxických látek, je vhodný i k čištění dětských hraček, stolu, kde připravujete jídlo atd.

Dávkování:

Dejte takové množství, jaké jste zvyklí používat u běžných přípravků, popřípadě si to odzkoušejte. Nepění, ale krásně odmašťuje a čistí.

Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

Dezinfekční přípravek – víceúčelový čisticí prostředek

fotografie směsi vyrobené z mýdlových ořechů
Dezinfekční směs z mýdlových ořechů

Postup s vařením mýdlových ořechů je stejný jako u tekutého pracího přípravku.

Použití: keramické, dřevěné, kovové, smaltové, plastové povrchy, hračky.

Pro zvýšení čistícího a dezinfekčního účinku můžete přidat ocet a tea tree olej.

Jak vyrobit tuto dezinfekční směs:

Stačí 100 ml vývaru z mýdlových ořechů, 25 ml octu a 10 kapek tea tree oleje. Před použitím protřepat.

G-tip: nalijte vzniklou tekutinu do nádoby s rozprašovačem a můžete používat jako čistič na různé plochy jak jste zvyklí. Protože je tento prostředek  bez toxických látek, je vhodný i k čištění dětských hraček, stolů, klávesnic, atd.

Dávkování:

Dejte takové množství, jaké jste zvyklí používat u běžných přípravků podobného typu, popřípadě si to odzkoušejte. Je lépe si dávkování odzkoušet, podle vlastních potřeb. Je možné přidat vodu a přípravek tím víc naředit. Vyhněte se kontaktu s očima.

Zápach z octu může být pro někoho nepříjemný, ale za pár minut je pryč. Výpary nejsou toxické, takže není třeba se obávat, jak tomu může být u jiných konvenčních produktů.

Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

Přípravek odstraňující vodní kámen

Vývar z mýdlových ořechů dokáže vyčistit ledasco a v kombinaci s octem, je úžasný pomocník při odstranění vodního kamene. Postup s vařením mýdlových ořechů je stejný jako u tekutého pracího přípravku. Je dobré výluh přecedit/přefiltrovat přes čistou utěrku, aby hrubé zbytky z mýdlových ořechů nepřešli do výsledného produktu.

Použití přípravku na odstranění vodního kamene: skleněné, keramické, dřevěné, kovové, smaltové, plastové povrchy.

Jak vyrobit:

Stačí 100 ml výluhu z mýdlových ořechů, 50 ml octu a 25 ml vody (voda není nutná).

Dávkování:

Dejte takové množství, jaké jste zvyklí používat u běžných přípravku podobného typu, popřípadě si to odzkoušejte. Je lépe si dávkování odzkoušet, podle vlastních potřeb. Před použitím protřepejte.

Upozornění: vyhněte se kontaktu s očima. Pokud se přípravek dostane do očí, důkladně vypláchněte, může dráždit

G-tip: nalijte vzniklou tekutinu do nádoby s rozprašovačem a můžete používat jako čistič na různé plochy tak, jak jste zvyklí. Naneste na plochu, kde je vodní kámen, nechte působit a spláchněte vodou nebo setřete drsnější houbičkou na nádobí.

G-tip: na čištění skleněných, umělých ploch ve sprchových koutech. Namočte skleněné, umělé plochy sprchového koutu, nalijte přípravek na houbičku nebo nastříkejte přímo na plochy a houbičkou rozetřete. Nechte působit cca 20 vteřin a setřete stěrkou na okna.

Výsledek: odmaštěné, čisté plochy bez vodního kamene a bez toxických látek.

Mýdlové ořechy si můžete pořídit zde.

A jaké zkušenosti máte vy?

 

 

2 komentáře u „MÝDLOVÉ OŘECHY – GreenScan návod

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *